Denis Vičič

 |  Mladina 15  |  Politika  |  Intervju

Nataša Pirc Musar

Nova generalna direktorica RTV Slovenije

© Borut Peterlin

Ob izvolitvi za direktorico RTV Slovenije ste dejali, da vam je iz urada informacijske pooblaščenke uspelo narediti najbolj spoštovano institucijo v državi. Zdaj prihajate v ustanovo, ki ima 2400 zaposlenih in kjer velja »kultura izogibanja«. Naloga bo tokrat težja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Denis Vičič

 |  Mladina 15  |  Politika  |  Intervju

© Borut Peterlin

Ob izvolitvi za direktorico RTV Slovenije ste dejali, da vam je iz urada informacijske pooblaščenke uspelo narediti najbolj spoštovano institucijo v državi. Zdaj prihajate v ustanovo, ki ima 2400 zaposlenih in kjer velja »kultura izogibanja«. Naloga bo tokrat težja.

Moj cilj je javni RTV vrniti kredibilnost. Biti mora najboljša in ne samo največja medijska institucija v Sloveniji. Kapital so vedno ljudje. Bila sem zgrožena nad poročilom sveta delavcev o tem, kakšno vzdušje vlada v hiši. Zaradi recesije in zaradi sistema plač v javnem sektorju, kamor sodi tudi nacionalna RTV, je ljudi težko motivirati z denarjem. Zato bo moja naloga motivirati tiste, ki morajo motivirati tiste pod seboj. Pogovorila se bom z vsakim vodjem, videla, ali imajo ideje, elan, ali so pripravljeni slediti moji viziji ali pa so tudi sami med tistimi, ki se izogibajo odgovornosti. Ne gre le za odgovorne urednike, ampak vodje 70 ali 80 oddelkov. Brez njihove pomoči bi bila moja vizija res misija nemogoče.

Imeli boste tri svetovalce, med temi tudi za kadrovske zadeve, hkrati govorite o optimizaciji delovnih procesov. Je to napoved odpuščanja?

Ne, o tem še ne razmišljam. Moj načrt je vendarle RTV zagotoviti več oglaševalskega kolača, kar lahko naredimo s kakovostnejšim programom, tega pa lahko dela več ljudi. Glede na vizijo, ki sem si jo zastavila, bomo delali štiri vsebinsko razdeljene kakovostne programe, za kar bomo potrebovali prav vsakega zaposlenega – če bo seveda voljan delati. Je pa glede na sedanjo produkcijo, ki jo spremljam kot gledalka, število trenutno zaposlenih previsoko.

Večina delavcev na RTV je v delovnih razmerjih, teh pa ni možno kar tako prekiniti. Morali jih boste prisiliti delati bolje.

Še kako se zavedam sistema delovnih razmerij v javnem sektorju – ne nazadnje se že deset let ukvarjam s sistemizacijo delovnih mest v javni upravi in s pravili odpuščanja. Sodeč po razgovorih z ljudmi iz hiše se že 25 let pri organizaciji dela ni veliko spremenilo. Tu se torej da in mora največ narediti. Iz popisa delovnih procesov, ki ga zaključuje svet delavcev in se pripravlja že vrsto let, bo vidno marsikaj.

V vaši viziji razvoja RTV ste omenili še delitev na vaše in naše, leve in desne. Napovedujete, da bo javna RTV prostor vseh mnenj, različnih oddaj. Ali ni ena glavnih težav slovenskega medijskega prostora prav ta, da vsako mnenje enako šteje?

Sama nisem konservativna, ampak spoštujem tudi tiste z drugega pola filozofskega prepričanja. In če bo kdaj potrebna debata o konservativnih temah, bo takšna debata morala dobiti prostor. Ali bo dobra ali slaba, je stvar sogovornikov, ki jih bomo vodili v take oddaje. In tu je glavni razmislek urednikov in generalnega direktorja samega: kako graditi kakovost v različnih mnenjih. Nisem pa privrženka tega, da bi v hišo vabili »čudake«, le da bi povečali gledanost in število klikov na internetu.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.